Højskole

prieš pradėdama pasakot apie savo konkrečią mokyklą, nusprendžiau trumpai papasakoti apie tokio tipo mokyklas danijoj. nežinau apie jas baisiai daug, taigi, papasakosiu tik tiek, kiek žinau.

nors iš danų kalbos pavadinimas Højskole verčiamas kaip high school (kas daug kur tiesiog reiškia paskutinę mokyklinio ugdymo pakopą, mūsiškai turbūt gimnaziją), tačiau reiškia jis visai ką kitą. tikslesnis vertimas į anglų kalbą yra folk high school, bet kaip tai tiksliai išversti į lietuvių – net nežinau. tautos mokyklos?

tai konkrečios ir aiškiai apibrėžtos vietos švietimo sistemoje neturinčios mokyklos. danai jas kartais vadina gyvenimo mokyklomis. baigęs Hojskole, negausi jokio ypatingo diplomo, tik pažymėjimą, kad buvai ir mokeisi. pažymių niekas čia nerašo ir žinių nevertina. tiesa, anksčiau dauguma universitetų pridėdavo didelį pliusą už mokslus toje ar kitoje Hojskolėje. dabar nebeprideda, tad norinčių čia mokytis vis mažėja ir Hojskolės išgyvena ne patį geriausią periodą.

Hojskole mokyklos yra būdingos tik danijai (regis, dar viena ar dvi yra norvegijoj, bet tik tiek) ir priklauso neformalaus švietimo frontui. tokios mokyklos danijoje pradėjo kurtis praėjusio šimtmečio vidury. jų tikslas buvo ugdyti išsilavinusį, apsišvietųsį, mąstantį ir patriotišką jaunimą. pradžioj jos buvo skirtos daugiausia fermeriams ir kaimo žmonėms. jų vaidmuo šių žmonių švietime buvo itin didelis ir padarė dideles permainas danų visuomenėje. šiuo metu jos yra nuolatinio švietimo sistemos dalis ir daugiausia orientuojasi į jaunus žmones, ieškančius savo vietos gyvenime.

kiekviena tokio tipo mokykla turi kažkokią pakraipą. pavyzdžiui, yra sportinė Hojskolė. mūsiškė turi kelias linijas – pirmiausia ir turbūt populiariausia yra socialinės pedagogikos linija. taip pat čia turi chemijos liniją (tiems, kas nori papildomo chemijos kurso, kuris, beje, vis dar prideda pliusą stojant į universitetą). dar ypatinga šiai mokyklai yra kelionių linija. na danai ją vadina Rejse (kelionės), bet iš tiesų tai daugiau savanoriavimo užsienyje linija. apie visą tai galbūt pakalbėsiu daugiau, kai prieisiu iki konkrečios mano mokyklėlės.

taip pat hojskolės pasižymi tuo, kad daugumoj jų nemažai dėmesio skiriama menui ir saviraiškai. rankdarbiams, muzikai, piešimui. ir, aišku sportui. taigi, žmonės gali išbandyti save įvairiose kūrybinėse srityse ar tiesiog išmokti amatų.

visi mokslai yra gan laisvi, nėra konrečių programų, nėra nurodymų, ką privalo dėstyti ir ką privaloma išmokti. nėra ir pažymių (bet yra namų darbai). viskas priklauso nuo paties mokinio – kiek jis norės įdėti pastangų.

bet mokyklos esmė ne tik mokslai – čia žmonės mokomi gyventi bendruomenėje, kurti komandą, daryti kažką kartu. todėl tokios mokyklos neapsiriboja vien pamokomis. žmonės čia gyvena kartu, turi daug bendrų užsiėmimų pradedant kasrytiniais susirinkimais ir baigiant kelionėmis į užsienį kartu. galbūt todėl jos ir vadinamos gyvenimo mokyklomis – didžiausia vertybė hojskolėse yra bendravimas, dalyvavimas, buvimas grupėje, kartu.

mokinių amžius mokykloje nėra ribojamas. tinka visi, kurie baigė vidurinę mokyklą. taigi, čia gali mokytis ir 20-mečiai ir 50-mečiai. tiesa, vyrauja jaunimas nuo 18 iki 22. taip pat į šias mokyklas suvažiuoja užsieniečiai, norintys išmokti danų kalbos. paprastai kiekvienoj mokykloj būna bent vienas kitas ne danas. mums, lietuviams, ir kitiems iš naujųjų EU valstybių narių, mokslus tokiose mokyklose iš dalies padengia vienas toks fondas. iš dalies – mokykla, bet čia jau priklauso nuo konkrečios mokyklos – kai kuriose gali tekti kažkiek sumokėti.

paprastai visos mokyklos yra atviros užsieniečiams, taigi, jei kartais kas nors susidomėjote, užtenka į google įvesti Højskole ir išsirinkti labiausiai patikusią.

8 Atsakymų į “Højskole”

 1. pasiilgusi kalbėjo:

  dabar man jau aiškiau, kur tu mokaisi :)

 2. d kalbėjo:

  na siaip tokios mokyklos dar yra Vokietojoje. vadinas Volks Hoch Schule. liaudies mokyklom kartais vercia. man atrodo, kad ir svedai turi tokia sistema. Tai yra neformaliojo švietimo institucija. Galima įgyti kompetencijas arba tobulinti kvalifikaciją (įgyt negalima, nes kai neturi diplomo – neturi ir kvalifikacijos). Tokios mokyklos yra kaip alternatyva privačioms mokymų įmonėms, kurios galėtų mokyti to paties, bet brangiau :), nes šitas mokyklas šiek tiek subsidijuoja valstybė. Tiek žinių 😀 (oj kaip jau noriu ten važiuot).

 3. d kalbėjo:

  ai, dar, kaip tai isreiksta chemijos linija? :( as tikėjaus, kad ten amatai išreikšti.

 4. Vilnelės vilnijimai » RHE kalbėjo:

  […] Vilnelės vilnijimai « Højskole […]

 5. Agnė kalbėjo:

  Dėl amžiaus tai manyčiau, kad nuo mokyklos labai priklauso… Aš kai buvau Bornholms hojslkolej, tai pas mus buvo tiek 18-likinių, tiek nemažai 50-70-tinių (apie 30 proc.), kurie, beje, labai smagiai ir po kalnus karstėsi su virvėm, ir tinklinį su jaunimėliu žaidė :))

 6. giedrius kalbėjo:

  labas,

  as irgi mokiausi bornholmo hojskolej, geriausias ir prasmingiausias gyvenimo tarpas

 7. Urte kalbėjo:

  O, as irgi Ronde Hojsole dabar sedziu:) nerealu!

 8. Vita Matulytė kalbėjo:

  Labas!
  Aš Vita Matulytė, dvyliktokė!
  Ketinu stoti į kurią nors hojskole.
  AR GALĖTUM PAPASAKOTI DAUGIAU? :)
  Kaip yra su pinigais? Sakai, dalį apmoka valstybė, dalį mokykla? Ar gerai supratau?

  O kalba ten žmonės angliškai?

  Galbūt žinai anglišką hojskoliu puslapį?

  Būčiau iki ausų dėkinga už atsakymą!!!!!
  :))

Būtinai palikite komentarą: