København (Kopenhaga)

daug kur keliavau, daug ką mačiau. apie kai ką karts nuo karto papasakosiu.

taigi, pradedu nuo Kopenhagos, šalies, kurioje dabar gyvenu, sostinės. buvau ten visai neseniai, kai jau buvo šalta ir daug lijo. bet man vis tiek patiko.

Kopenhaga yra zelandijoj – taip vadinasi didžiausia danijos sala. jei verstume miesto vardą – jis sudarytas iš žodžių “pirkti” ir “uostas”. prekybinis uostas, kuris tapo ne tik šalies sostine, bet ir vienu lankomiausių miestų Europoje.

ką gi, pirmiausia tai Hanso Kristiano Anderseno miestas. kas nežino žymiosios undinėlės skulptūros?

undinėlė

Tačiau kas iš jūsų žinote, kad šią skulptūrą miestui padovanojo turtingas aludaris, kurį baisiausiai sužavėjo baletas “Undinėlė”. jis užsakė skulptūrą, kurios veido modelis buvo balerina iš to baleto, o kūno modelis – aludario žmona. miestui, regis, toji dovana ne itin patiko, nes undinėlė į tolius žvelgia ganėtinai nutolusi nuo miesto centro ir pagrindinių turinstinių objektų. iki jos tenka pėdinti arba tikėtis, kad atveš turistinis autobusas. ko jau ko, bet turistų prie undinėlės tikrai netrūksta.

anderseno pėdsakų yra ir daugiau –  čia jis gyveno nuo 14 metų, čia jis ir palaidotas, Nørrebro rajono kapinėse, kuriose ilsisi ir daugiau danų įžymybių, pavyzdžiui, Kierkegoras. beje, tos kapinės labai gražios, nors įžymybių antkapiai visai neįspūdingi…

Kopenhaga – laisvės dvasia alsuojantis miestas. Tai Kristianijos, laisvojo miesto dvasia. 1971 metais, maištaujantis jaunimas įsiveržė į tuo metu jau apleistą karinę stovyklą ir pareiškė: “mes čia gyvensime pagal savo, o ne pagal jūsų taisykles”. ir įsikūrė čia, daugiausia menininkai, bet taip pat ir alkoholikai, bomžai ir kiti geri žmonės.ir tikrai ėmė gyventi pagal savo taisykles.

miestas ir valdžia į viską pažiūrėjo pro pirštus – tegul žaidžia. pavadino tai socialiniu eksperimentu ir… leido gyventi pagal savo taisykles. geriausiai savas taisykles įliustruoja tai, kad ten buvo viešai prekiaujama narkotikais – valdžia į tai nesikišo iki pastarųjų metų. dabar kuo toliau, tuo labiau Danijos valdžia nori “sutvarkyti tą bardaką” – pašalinti Kristianiją iš viso, paversti tą teritoriją parku ar vaikų žaidimo aikštelėmis, tačiau Kristianijos žmonės nesileidžia. pavyzdžiui, įėjimai ir įvažiavimai į teritoriją yra užbarikaduoti dideliais akmenimis – mašinų eismas ten neleidžiamas, bet valdžia nuolat bando pašalinti akmenis, aiškindami, kad to reikia, kad greitoji pagalba ar gaisrinė laiku pasiektų nukentėjusius. tačiau kristianijos gyventojai grąžina akmenis atgal, nes įtaria, kad valdžia gali panaudoti atsivėrusį įvažiavimą policijos operacijoms (su gaisrine ir greitąja pagalba kristianijos žmonės yra susitarę ir paruošę kitus privažiavimo kelius). beje, policija čia nėra reikalinga, nes Kristianijoje yra uždrausta vogti, naudoti prievartą, turėti ginklų. o ten gyvenantys žmonės gerbia savo įstatymus taip, kaip gerbia savo laisvę.

visiškai kitoks yra karališkasis miesto veidas. tai pilys, rūmai, parkai. pačiame miesto centre stovi Amalienborg rūmai.

tai pastatų kompleksas, kuriame dabar įsikūrę keletas valdymo organų (tiksliai nė nežinau, kokių). kadaise šių rūmų vietoje stovėjo kopenhagos pilis, paskui keletas rūmų, kurie vieni po kitų degė. iš jų yra šiek tiek išlikę, tačiau didžioji dalis dabartinių rūmų yra pastatyti tik XX a. pradžioje. šiame komplekse taip pat yra gražus bibliotekos sodas, didžiulis kiemas su ilgomis arkadomis ir karališkos arklidės. sako, kartais ten galima užtikti kokią princesę, besiruošiančią jodinėti. netyčia užklydau į arklides (ten lyg ir muziejus, bet muziejaus neradau, tik arklides), apžiūrėjau arklius, bet princesių nei princų nebuvo.

Rosenburg pilis taip pat stovi gana miesto centre. šalia pilies yra didelis ir gražus karaliaus sodas, kuriame yra pilna įvairių skulptūrų. pilis yra olandiško renesanso stiliaus ir ją XVII a. pastatė karalius Kristianas IV, kuris pristatė ir daugiau žymių pastatų danijoj. Dabar pilyje yra muziejus: daug labai gražių ir autentiškų pilies kambarių bei karališkos brangenybės.

nuotrauka iš wikipedijos, nes aš gražios neturiu, lijo

šie rūmai yra karališkosios šeimos žiemos rezidencija. iš keturių pastatų sudaryti rūmai statyti 1750-1760 metais. juose taip pat veikia muziejus, kuriame demonstruojama karališkosios šeimos meno kolekcija. beje, prie rūmų nuolat budi sargyba su tradicine uniforma. marmurinė bažnyčia, matoma nuotraukos centre, stovi visiškai šalia rūmų komplekso ir, sakoma, yra labai įspūdinga (viduje nebuvau)

Frederiksberg parke, esančiame atokiau nuo centro, stovi dar vieni rūmai. o ir pats parkas labai gražus. rūmai statyti XVIII a. ir dabar yra karališkosios kariuomenės karininkų akademija.

Apvalusis bokštas ypatingas tuo, kad iki pat jo viršaus veda ne laiptai, o kylantis ir besisukantis koridorius. toks koridorius buvo įrengtas tam, kad į bokšte esančią biblioteką knygas būtų galima vežioti vežimais, kuriuos traukia arkliai. taip pat bokšte buvo įrengta observatorija, kuri veikia iki šiol ir yra seniausia veikianti observatorija Europoje. nuo bokšto viršaus galima apžvelgti visą miestą.

kopenhagos rotušė

rotušės aikštė yra viena gyviausių miesto vietų. šalia dar ir yra Tivoli atrakcionų parkas, taigi, žmonių čia netrūksta, ypač vakarais, kai dauguma kitų miesto vietų ištuštėja, čia vis dar verda gyvenimas, vyksta koncertai ir pan.

kai aš ten buvau, aikštėje stovėjo lego žaidimo aikštelė – baltas miestas, kuriame pastatus ir bokštus iš baltų kaladėlių statė visi, kas tik norėjo. atrodė labai gražiai.

kopenhaga – uostas, taigi vandens ten visur kiek tik nori. krūvos pakrančių su gražiais vaizdais, kuriomis tiesiog būtina pasivaikščioti.

na ir kopenhagoj, savaime aišku, yra krūvos muziejų. gera žinia, kad nacionalinis muziejus yra nemokamas. yra įdomių eksponatų iš įvairių danijos istorijos periodų. o dauguma kitų muziejų yra nemokami trečiadieniais.

na ir dar yra visko daug kopenhagoj, pavyzdžiui netoli undinėlės skulptūros yra labai gražus fortas,  yra įdomus geltonų ilgų ir visai vienodų namukų kvartalas, yra naujasis uostas su daug restoranų, yra naujas operos pastatas, yra universitetas ir jo bilbioteka ir nacionalinė biblioteka su sodu, yra kalsbergo alaus darykla ir kitų dalykų. bet jei apie visus rašysiu, tai knygą prirašysiu.

taigi, ką aš ten dariau? tryniausi gatvėmis, grožėjausi pastatais, kai kuriuos dar ir aplankydama, stačiau lego miestą, slampinėjau po kristianiją, sėdėjau parkuose, pakrantėse stebėjau saulėlydžius ir dar dariau daug visokių mažų dalykėlių. man patiko, tad rekomenduoju.

tiesa, jei ten kada važiuosit, nepražiopsokit galimybės apsukti ratą apie miestą dviračiu. yra viešieji kopenhagos dviračiai – stovi tam tikrose miesto vietose ir laukia, kol kas nors įdės 20 kronų monetą ir paims dviratį pasivažinėjimui. tiesa, dauguma stovų dažniausiai tušti, bet aš sugebėjau rasti dviratį sau ir pamatyti dar keletą. kai pasivažinėsite, grąžinkite dviratį į bet kurį stovą ir atgausite 20 kronų. na taip, dviračiai griozdiški ir ne itin patogūs, tačiau vis tiek geriau, nei pėdinti pėstute aplink visą didelį miestą.

tiek žinių iš kopenhagos. oj, kaip pavargau klavinti…

4 Atsakymų į “København (Kopenhaga)”

 1. klajoklė kalbėjo:

  Gražiai aprašei. Labai parūpo pagaliau ir Kopenhagą pamatyti…

 2. Jolita kalbėjo:

  O aš va jau nusipirkusi bielietus į šį miestą..labai šis pasakojimas pagelbėjo planuojant 4 poilsio-pažintines dienas,kurias leisim savarankiškai, be kelionių agnetūrų patarimų ir programų.:-) tikiuosi viską pamatysim,kas čia aprašyta ir dardaugiau..:-)

 3. Grete kalbėjo:

  Nice : DDD

 4. Andreas kalbėjo:

  After I used google I understood what you write about my beloved city and I feel so proud, that together with the giant metropols of the world everybody knows our Wonderful Copenhagen…my heart is so happy…

Būtinai palikite komentarą: