Kategorija '(pa) stebėjimai'

Liking is not helping – ką aš manau apie Ukrainos maniją facebooke.

19.February.2014

1525492_405899022889743_1150411209_n

pradėkime nuo to, kad aš prieš smurtą ir prievartą Ukrainoje, prieš Janukovičiaus diktatūrą ir palaikau Maidano kovotojus. tikiuosi, jų aukos nebus veltui.

bet mane jau vimdo visas tas mėlynai geltonas feisbukas. ir kelia šypseną “palaikymo laužai” ir kitos vėluojančios akcijos. sutinku, kad žinios apie palaikymą svetur, koks jis bebūtų mažas ir neteikiantis realios naudos – visada teiks kovotojams drąsos ir vilties, jei tik žinia apie tą palaikymą juos pasieks. bet ar ne per vėlai deginam tuos laužus? ar tikrai jie skirti Ukrainai, o ne mūsų sąžinei nuraminti? tiems, kurie mirė ar miršta dabar, laužai jau ne ką tepadės, tik mes jausimės solidarūs, šaunūs ir padarę kažką gražaus. ir po laužų skirstysimės į barus, kur prie bokalo alaus dalinsimės nereikšmingomis mūsų pirmojo pasaulio problemomis bei per daug negalvosime apie tuo pat metu galbūt žūstančius Ukrainoje.

štai tie žmonės, kurie jau prieš tai organizavo palaikymo akcijas, koncertus ir pan – jie yra tikrai solidarūs. tie, kurie į tuos koncertus ėjo, viešino naujienas iki to, aukojo pinigus protestuojantiems ukrainiečiams – aš rašau ne apie juos. jais žaviuosi ir virtualiai spaudžiu ranką.

o visai kitai miniai nebuvo įdomu, kol visi masiškai nepradėjo laikinti, sharinti ir kitaip spaminti facebooke mėlynai geltonų naujienų. štai tada jau ir patys pasidalinome youtube filmukais ir meniškomis karo zonos nuotraukomis. ir dar užsidėjome paveiksliuką su kaspinėliu, kad facebooko draugai neduok dieve nepagalvotų, jog mes abejingi.

dar visai kitai miniai reikėjo kraujo. juk kol nebuvo tų 10, paskui 25 žuvusių, kiek žmonių iš tiesų domėjosi tuo, kas vyko Ukrainoje? štai būtume prieš mėnesį taip vieningai ir gausiai deginę laužus, pasirašinėję peticijas ir dalinęsi naujienomis iš Ukrainos – gal nebūtų reikėję tų aukų. bet kol nepajutome kraujo kvapo, kam iš mūsų tai iš tikrųjų rūpėjo? o dar ir kraujo kvapas turėtų būti artimas ir atpažįstamas – štai kai arabai kovojo savo pavasariuose, kas buvote užsidėję juos palaikantį facebooko paveiksliuką? kur buvo laužai tada? draugai nesidalino Facebooke, tai ir jūs ne?

beje, aš nesakau, kad tai, kas vyksta Ukrainoje reikia ignoruoti. tokius dalykus reikia viešinti, dalintis informacija, šviesti apie tai nežinančius draugus ir pažįstamus. bet ką apie Ukrainos situaciją pasako kaspinėlis su vėliavomis? ir nuo kada “Laikinimas” yra solidarumo veiksmas? su kačiukais iš juokingų video jūs irgi solidarizuojatės?

jau rašiau kažkam facebooke – nuotraukos facebooke pakeitimas nėra moralinis palaikymas, tai yra tik moralinis savęs nuraminimas. pamatę, kaip Ukrainoje baisu, puikiai suprantame, kad į tai nereaguoti gali tik bejausmiai stuobriai. tad reaguojame, bet vietoj to, kad imtumės veiksmų, kurie iš tiesų kažką keistų ar kažkam padėtų (na kad ir viską metus važiuot į Maidaną. arba bent jau eit rinkt parašų peticijai, kuri vis tiek dings į tą skylę, kur dingsta dauguma peticijų), mes pakeičiame facebooko nuotrauką, pashariname youtube video ir nuraminame savo sąžinę – “padariau viską, ką galėjau”. bet ar tikrai? gal nemeluokime patys sau, kad Ukrainai nuo mūsų facebooko paveiksliuko pasidarė geriau.

pagalvokite nuoširdžiai, kiek iš jūsų liktumėte solidarūs Ukrainai, jei tai kainuotų ne facebook paveiksliuką kelioms dienoms, o pvz. 1000 litų? arba jūsų darbą? arba jūsų namus? kiek iš jūsų esate pasiryžę stovėti Maidane ir kautis su jais už jų laisvę? taip, einu prie kraštutinumų, bet kodėl ne, jeigu mes jau tokie solidarūs?

tai ką siūlau daryti? nesiūlau visiems dabar imti ir važiuoti į Maidaną. nors tie, kas tikrai manote, kad reikia visom jėgom palaikyti žmones Ukrainoje – niekur nebūsite arčiau jų, nei ten. ne, tikra pagalba būtų buvusi tuomet, jei Ukrainą būtume pradėję palaikyti, vos jie pradėjo protestuoti. jei jų taiki kova už laisvę ir be aukų būtų sulaukusi mūsų tokio dėmesio. jei facebookas būtų mirgėjęs geltonai ir mėlynai dar prieš tai, kai vaizdais iš Maidano pradėjo mirgėti delfi ir kiti portalai.

aš šiaip jau už solidarumą. kai jis tikras, o ne paradinis. solidarizuotis reikia ne laikinant ar keičiant paveiksliukus, o domintis tuo, kas vyksta pasaulyje ir viešinant visa tai. vykdant palaikymo akcijas, platinant naujienas dar prieš joms tampant kruvinomis naujienomis. Ukraina yra tik viena iš daugelio šalių, kuriose vyksta baisūs dalykai. pavyzdžiui Nigerijoje pirmadienį militaristinė grupuotė sušaudė dešimtis žmonių. ar šia naujiena pasidalinote Facebooke? ar uždegsite žvakutę ir už juos?

taip kad vietoj 100 Like, geriau perveskite 100 litų vienai ar kitai organizacijai, kovojančiai prieš smurtą, prievartą įvairiuose pasaulio kampeliuose. arba, jei nepasitikite organizacijomis, nuvežkite patys maisto afrikos badaujantiems vaikams. galų gale, nors kartą per metus nuneškite lėkštę sriubos kažkur daug arčiau nei Ukraina alkstančiai bobutei – tai bus solidarumas su žmonija. net jei ta bobutė ir nebus ukrainietė. pasaulį keiskite darbais, o ne “Like’ais”.

ačiū tiems, kurie jau tai daro. jūs tą lietu-ukrainietišką kaspinėlį galite nešiotis didžiuodami. aš, tuo tarpu, susidomėjau tik pajutusi kraujo kvapą.

linh1-640x425

rytas

5.February.2014

DSC_0506

Įdomu, ar greitai nustosiu stebėtis vaizdu pro langą.

citata

2.January.2014

Norėjau išspręsti seną ginčą su laiku. Žygiavimas tapo jį lėtinančia materija. Kelionių magija ištęsdavo sekundes – tos, kurias praleisdavau kelyje, prabėgdavo lėčiau nei kitos. Mane užvaldydavo naujų horizontų troškimas. Dievinau oro uostus, kur visa aplinka kviečia išvykti.

Sylvain Tesson

 

mes jau balkanuose!

20.December.2013

Balkanai man labai patinka. ne tik todėl, kad ten šilčiau nei čia. kažkaip žmonės ten man mieli ir artimi atrodė.

pasirodo, ne veltui, mat pasak CNN mes patys esame iš balkanų:

“The well-preserved old town in the Lithuanian capital looks like just the sort of place that needs a Christmas tree.
Now it’s got one — in fact, at 25 meters, the tallest Christmas tree in the Balkans.”

Aš tai nieko prieš, tiek kad oras irgi galėtų būti “balkaniškas”

ar dar turite laiko knygų skaitymui?

18.October.2013

darbo dėka atradau, kad jau ne tik mokiniai, tingintys skaityti privalomą literatūrą skaito tik jos santraukas. pasirodo, jau yra ištisos svetainės, siūlančios įvairių knygų santraukas ir netgi už tai vertinamos. perskaitei 5 puslapius ir jau gali girtis, kad perskaitei knygą. na daugmaž. o jei ir tiek perskaityti neturi laiko – gali parsisiųsti audio versiją ir perklausyti įskaitytą knygos santrauką. gauni koncentratą knygos idėjų ir jau skaitaisi specialistas. visa tai orientuota į verslą ir skubančius verslininkus – mano užtiktoje svetainėje kol kas nerasi grožinės literatūros, bet gali pasiskaityti apie finansus, vadovavimą ar populiarųjį mokslą.

nežinau, bet man tai toks skaitymo ir “tobulėjimo” būdas nepriimtinas. jei neturi laiko knygoms – skaityk straipsnius. o jei nori skaityti knygą – tai ir skaityk knygą, o ne jos santrauką. ir šiaip, sakyčiau, čia labai nuvertinimas rašytojo darbas – jei poros šimtų puslapių vertė sutelpa į 5 lapus, tai reiškia, kad likusius 195 puslapius autorius tuščiažodžiauja. ar kaip suprast?

taip, žinau, kartais norisi knygą perkrimst per vakarą (ypač prieš egzaminus).  bet ar nebus taip, kad tas skubantis pasaulis nuskubės tiek, kad ne tik skaitytojai nebeturės laiko, bet ir rašytojai – ir liksime su tais 5 psl. koncentratais vietoje literatūros… būtų liūdna.

korektūros klaidos

24.January.2013

skaitau štai Pelevino “Ananasinis vanduo puikiajai damai” ir galvoju, ar ši citata iš knygos taikoma ir pačiai knygai:

“Tačiau Federalinės saugumo tarnybos ekspertai išaiškino, kad gausybė rašybos klaidų ir stilistinės pezdabriakos įrašuose – tai anaiptol ne profesionalumo trūkumas, o priešingai – kruopščiai apgalvoti psichologinio karo elementai. <…> Rusija jau taip mažai reiškia pasaulio arenoje, kad mes net tingime eikvoti jėgas gramatiškai taisyklingam vertimui…”

jėgas eikvoti šios knygos leidimui, regis, patingėjo “Kitos Knygos” – kas ten žino, o gal tyčia? nes netyčia taip išleisti knygą galima tik negerbiant skaitytojų.

gal dar galima numoti ranka į šen bei ten nesuderintas gimines ar linksnius sakinyje bei netinkamą skyrybą, bet kai vienas iš veikėjų, visą laiką buvęs Borisu staiga kulminacijoje virsta Morisu – jau negaliu atleisti.

ir kai turinyje knygos skyriai vadinasi:

I dalis. Dievai ir mechanizmai

II dalis. Mechanizmai ir dievai

o vos atvertus kitą puslapį matau: I dalis. Mechanizmai ir dievai (o už dar 2oo psl randu dar vieną: II dalis. Mechanizmai ir  dievai) tai visai nebesuprantu, ar įmanoma būti tiek išsiblaškiusiam, ar, visgi, čia koks nors kūrybinis užmanymas.

o knyga šiaip jau būtų puiki, jei ne visos tos korektūros klaidos…

1111

20.April.2010

beveik nestebiu savo blogo statistikų, nelaukiu 100-ųjų ar 1000-ųjų įrašų, komentarų, etc. bet kad jau pamačiau tokį gražų skaičių, tai reik pasidalinti: šiuo metu mano bloge yra 1,111 komentarų.

įdomus pastebėjimas: 1111 komentaras buvo paliktas po postu apie laidotuvių nuotraukas.

kultūriniai skirtumai

19.January.2009

kai bankrutavo pigios danų avialinijos sterling, jų keleivius 2 dienas kitos avialinijos skraidino nemokamai. kai flylal užsiraukė – airbaltic gana nemažai užsidirbo iš žmonių, atsidūrusių orouoste su flylal skrydžių bilietais ir neturinčių, kur dėtis.

Citata

27.December.2008

citata iš  audringos musulmono kalbos:

“religijos visos vienodos, kaip Microsoft Windows’ai: judaizmas – Windows 95, krikščionybė – Windows XP, islamas – Windows Vista. kiekviena nauja versija šiek tiek geresnė už ankstesniąsias, bet visos anksčiau ar vėliau nulūžta.”

širdys ir kiti papuošimai

21.December.2008

kopenhaga pilna didžiulių raudonų šviečiančių širdžių, kurios kaba eglišakių girliandų vidury, virš gatvių. nežinau, kaip jums, bet man tokio tipo dekoracijos daugiau siejasi su kokia nors valentinke, o ne su kalėdomis. man standartinių žvaigždučių, angeliukų, eglučių norisi…

bet gražus kalėdinis miestas, nes visų parduotuvių vitrinos švyti, žiba, stebina. ir plastmasiniai kalėdų seneliai vis kuriam nors tarpdury kokį nors džingle bels niuniuoja. taip, skamba kaip kičas, bet nuotaiką tinkamą sukelia ir jaučiu, kad kalėdos ant nosies.